Suunnitelmissa Kevät 2024 - Reedbay's

Päivitetty 4.12.2023
Pitkäkarvainen collie, Roxier's Blue Milord

Roxier's Blue Milord
KoiraNet
Blue merle
Silmät : CRD
Lonkat : A/A
Kyynärpäät : 0/0

Luca on rauhallinen, kiltti ja ihmisystävällinen blue merle uros, joka elää perhekoirana ja on tottunut pieniin, vilkkaisiin lapsiin. Luca on kookas, vahvaluustoinen poika, jolla on energinen luonne.

Lucalla on täysi hampaisto ja hyvä purenta.

Luca on nuorempana käynyt useissa näyttelyissä, ja se on palkittu SA:lla.

Luca on pentueveli Sällille, Roxier's Blue Maxman, joka tunnetaan hienosti menestyneenä näyttelyuroksena ja myös lukuisista menestyneistä jälkeläisistään.

Lucan suvussa on usea sukupolvi taaksepäin erittäin hyvää luustoterveyttä.




Pitkäkarvainen collie, Cesamen Easy Livin'
FI JMVA
Cesamen Easy Livin'
KoiraNet
Tricolour
Silmät : CRD
Lonkat : B/B
Kyynärpäät : 0/0

Mona on hyvin kaunis, reippaasti liikkuva ja tilavarunkoinen tricolour narttu. Sillä on melko runsas, oikealaatuinen turkki. Tämä tyttö on ollut aina kova syömään, eikä sillä ole ollut mitään vatsavaivoja.

Mona on reipas, ulkona viihtyvä ja liikkuvainen neiti, jonka kanssa on harrastettu näyttelyitä. Niistä Mona on saavuttanut Suomen juniorimuotovalion arvon. Meillä kotona Monan laumaan kuuluvat sekä sen veli Hugo, äiti Sinna että isä Kingi, joten taustat näiltä osin ovat minulle hyvin tutut ja rakkaat. Myös Lucan äidin veli on asunut meillä.

Mona on geenitestattu seuraavin tuloksin:
Collie eye anomaly (CEA) CEA/CEA
Degeneratiivinen myelopatia (DM) N/N
Lääkeaineyliherkkyys (MDR1) +/-
Tulehduksellinen keuhkosairaus (IPD) N/N
A lokus (soopeli/tricolour) at/at
M lokus (merle) m/m
S lokus (valkotekijäisyys) S/S
Monan juoksuja odotellaan talven aikana. Otathan yhteyttä, jos kiinnostuit tästä pentueesta!

4.12.2023 mennessä tästä pentuesuunnitelmasta on tullut jo useita tiedusteluja, mutta siltä varalta, että satumme saamaan ison pentueen, voit toki vielä olla yhteydessä minuun.

Haluan ehdottomasti kuulla pennun elämästä jatkossakin. Jokaiselle pennulle etsitään yhdessä paras mahdollinen koti. Pennut tottuvat meillä ihan normaaliin elämään ja ulkoilevatkin sään salliessa niin usein kuin mahdollista. Ennen luovutusta pennut saavat meillä matolääkkeen useita kertoja. Pennut sirutetaan, niiden silmät tutkitaan ja ne käyvät läpi eläinlääkärin tarkistuksen 6-7 viikon ikäisenä. Ja tietysti pennut rekisteröidään!

Toivon kaikkien pentujen pääsevän terveystutkimuksiin (lonkat, kyynärät, silmät) aikuistuttuaan.
Kaikki koiran kanssa yhdessä harrastaminen on plussaa!
KasvattajaPirjo Ikonen Reedbay's
PaikkakuntaRuokolahti
Kotisivu/www.facebook.com/KennelReedbays
Emailpirjoiko@gmail.com
Puh0405491363
Roxier's Blue MilordRoxier's Blue MaxsonRoxier's Blue Maxam
Roxier's Star Of Past
Black Gary Touch Of LoveBlack Gary Blue Top Brut
Droplet's On My Mind
Cesamen Easy Livin'Black Gary Snow KingFinn Arrow Exelent Example
Ingledene Welcome Back
Tolita Trollets CinnamonSunwind's Next Talkabout
Tolita Trollets Clarissa

Cesamen Easy Livin'

Roxier's Blue Milord